top of page

Jak samemu zadbać o energetykę miejsc?

Updated: Nov 3, 2022

Czy wiesz, że istnieją starożytne systemy, które pomagają ułożyć obiekty w przestrzeni w taki sposób, który wspiera energetykę nie tylko całego mieszkania/pomieszczenia, ale również wszystkich żyjących tam istot?

Feng shui - praktyka harmonizacji relacji istoty z otoczeniem

Z definicji, feng shui to praktyka układania elementów (obiektów) w przestrzeni życiowej w taki sposób, aby stworzyć równowagę ze światem przyrody. To właśnie oznacza feng shui w Twoim domu. Celem jest okiełznanie sił energetycznych i ustanowienie harmonii między jednostką, a jej otoczeniem. W tym systemie posługujemy się tzw. siatką bagua, która służy do planowania położenia określonych pomieszczeń oraz ich aranżacji w sposób, który wspiera harmonijne funkcjonowanie z obecnymi polami energetycznymi. Drugim, najważniejszym elementem Feng shui jest zasada pięciu żywiołów (drzewo, ogień, ziemia, metal, woda). Pomaga ona dobrać materiały oraz kolory, które najlepiej wpłyną na nas w poszczególnych pomieszczeniach, np. niebieski odzwierciedla relaks, spokój, zaufanie, przygodę i eksplorację.

Najważniejsze zasady Feng-shui w domu:

  • Nie przesadzaj z ilością mebli i rzeczy - zostaw miejsce dla przestrzeni.

  • Wpuść więcej światła i hoduj rośliny.

  • Każde pomieszczenie powinno mieć określone przeznaczenie i być używane tylko w tym celu. Meble i przedmioty powinny podkreślać przeznaczenie pomieszczenia.

  • Pamiętaj o estetyce oraz symetrii obecnej między przedmiotami.

Vastu - starożytna wedyjska sztuka planowania przestrzeni


Vastu shastra to zasady projektowania, rozmieszczenia, pomiarów, przygotowania gruntu, aranżacji przestrzeni i geometrii przestrzennej. Projekty mają na celu zintegrowanie architektury z naturą, względnymi funkcjami różnych części konstrukcji i starożytnymi wierzeniami wykorzystującymi wzory geometryczne (yantra), symetrię i wyrównanie kierunkowe. Wg Vastu, każde pomieszczenie powinno być położone w określonym kierunku:

  • NA PÓŁNOCY: balkon, sypialnia, łazienka, pokój dziecka, wejście, ogród, pralnia, pokój dzienny, biblioteka, pokój relaksacyjny, spiżarnia, biuro, weranda.

  • NA PÓŁNOCNYM ZACHODZIE: sypialnia, kuchnia, gaz i prąd, kominek, garaż, pokój gościnny, siłownia, pralnia, biblioteka, pokój dzienny, pokój techniczny, spiżarnia.

  • NA ZACHODZIE: sypialnia, jadalnia, pokój dzienny, biuro, pokój do nauki, schody.

  • NA POŁUDNIOWYM ZACHODZIE: garaż, siłownia, biblioteka, pokój dzienny.

  • NA POŁUDNIU: sypialnia, jadalnia, pokój dzienny, biblioteka, biuro.

  • NA POŁUDNIOWYM WSCHODZIE: kominek, kuchnia, gaz i prąd, kotłownia.

  • NA WSCHODZIE: balkon, łazienka, jadalnia, poczekalnia, pokój dzienny, pokój spotkań, biuro, otwarta przestrzeń, schody, pokój nauki, toaleta, weranda.

  • NA PÓŁNOCNYM WSCHODZIE: sypialnia dla starszych osób, hydraulika, zbiorniki wodne, pokój do nauki, biblioteka.

Używając Vastu i Feng Shui możemy stworzyć przepiękne środowisko życia, w którym będzie nam się żyło cudownie. Zastanawiałeś się czasem, czemu w niektórych mieszkaniach, ma się wrażenie, że wszystko ma swoje właściwe miejsce, a w innych czuje się, jakby meble stały nie tam, gdzie powinny? Właśnie dlatego warto korzystać z tych systemów. Sięgają one do poziomów subtelnych i wprowadzają w nich harmonię.

 
 
 

Comments


bottom of page