Medytacja Samatha, czyli jak osiągnąć spokój i skupienie jednocześnie!
- Matt Stardream
- Feb 6, 2022
- 2 min read
Updated: May 11, 2022
SAMATHA - TEORIA
CEL MEDYTACJI:
SILNA, SKUPIONA WOLA I SPOKOJNY UMYSŁ
„Samatha” (według sanskrytu) to „spokój, uspokój się” + „pozostań”. Samatha to technika, która pomaga nam stale utrzymywać uważność, poprzez skupianie się na jakimś wyobrażonym przedmiocie. Skupianie się to umiejętność utrzymywania woli w stanie ufiksowania na jakimś obiekcie (fizycznym, mentalnym, emocjonalnym, duchowym).
Skupianie się to stan trwania, a nie stan myślenia. Skupianie się to stan wykonywania jakiejś funkcji w stabilny, nieprzerwany sposób. Skupianie się to BYCIE I ROBIENIE, a nie myślenie.
Jeżeli poproszę Cię o prowadzenie auta w skupieniu na znakach, to nie chodzi tu o myślenie o nich, a stan trwania, obserwowania i świadomego podejmowania decyzji w oparciu o obserwacje. Skupianie się to ukierunkowywanie swojej energii oparte na intencji i decyzji. Czy istnieje świadomy sposób skupiania się w na myślach? Czy wszystkie myśli są nieświadome? Świadome skupianie się na myślach to świadoma analiza. W takiej sytuacji obserwator, na skutek intencji, podejmuję decyzję o skupieniu się na myślach w określonym celu. Po zrealizowaniu tego celu, przenosi on punkt skupienia na obecność tu i teraz, na stan bycia, poza stanem myślenia.

Brak skupienia prowadzi do chaosu, kompulsywnego lub impulsywnego działania, reaktywności, ograniczonego użycia woli i nadmiernej aktywności mentalnej. Samatha rozwiązuje ten problem, jako że ćwiczenie jej jest ćwiczeniem skupienia. Skupienie prowadzi do uspokojenia umysłu i wyeliminowania pragnienia - mentalnego impulsu prowadzącego do kompulsywnych (zautomatyzowanych, nieświadomych) reakcji.
WOLA to ośrodek decydujący, wprowadzający decyzje w ruch. Jest to ośrodek, wywołujący działania ukierunkowane na spełnienie celu, który wynika z intencji oraz podjętej decyzji.
JAKIE UMIEJĘTNOŚCI ROZWINIESZ
DZIĘKI MEDYTACJI SAMATHA?
· Skupienie na chwili obecnej i stabilną koncentrację.
· Podejmowanie decyzji i działań.
· Spokój umysłowy (wyleczenie kompulsywnych myśli, lęków, paranoi, większości
zespołów kompulsywno-obsesyjnych).
· Wyciszenie nadmiernej aktywności mentalnej.
· Przestaniesz utożsamiać się z myślami.
· Zwiększysz umiejętność odpuszczania. Rozwiążesz problemy z odpuszczaniem
problemów, sytuacji, ludzi, miejsc.

Uspokajanie umysłu ułatwia osiągnięcie szczęścia, samokontroli i uwolnienia się od niedoskonałości umysłowych (takich jak natłok kompulsywnych myśli). Szczęście, samokontrola i spokój to warunki niezbędne do uzyskania wglądu (Vipassana), a tym samym komunikacji z Wyższą Kosmiczną Inteligencją, Aniołami, Kronikami Akashy, Bogiem. Moim zdaniem, Samatha to narzędzie, od którego należy rozpocząć swoją przygodę z medytacją. Dlaczego? Ponieważ jednym z najczęstszych wyzwań, przed jakimi stają ludzie, na początku swojej duchowej ścieżki, jest nadmierna aktywność umysłowa, objawiająca się dużą ilością chaotycznych myśli, przesadnym skupieniem na informacjach, utożsamianiem się z nimi, a w bardziej skrajnych przypadkach obsesjami, kompulsjami lub paranoją. Medytacja Samatha jest nam potrzebna, aby nauczyć się uspokajać wzburzone, mentalne morze poprzez wzmacnianie woli i skupianie jej na tym, co świadomie wybieramy, w przeciwieństwie do impulsywnie przychodzących myśli. Pamiętajmy, że ćwiczenia umysłu są jak trening mięśniowy – z każdym treningiem wola staje się silniejsza. Zajmuje to czas.

Medytacja Samatha polega na skupianiu się na wyobrażonym obiekcie. Buddyzm wyróżnia przedmioty, na których możemy się skupić podczas medytacji – moim najczęstszym wyborem spośród nich są: żywioły, kryształy nieskończonej przestrzeni, kryształy świadomości, kolory, oddech i przestrzeń. Inne możliwości: KLIKNIJ TUTAJ.
To tyle, jeżeli chodzi o teorię. Zapraszam do wzięcia udziału w praktyce medytacji Samatha, o czym powiemy sobie w następnym poście!
Cudnej medytacji życzę. Trening czyni mistrza. Kosmiczny Mati
Comments